Trening aikido
Trening aikido zaczyna się od ukłonu w siadzie seiza w kierunku gaku, a następnie ukłonu w kierunku instruktora. Kolejnym elementem jest rozgrzewka, mająca na celu rozgrzanie stawów i mięśni, a także naukę upadków. Po zakończeniu rozgrzewki osoba prowadząca trening demonstruje ćwiczenie, np. przewrót w przód, bądź technikę. Na ogół techniki wykonywane są w parach, a czasami w grupach. Osoba broniąca się wykonuje technikę cztery razy, a następnie wciela się w rolę napastnika, co powoduje, że nauka techniki nie tylko uczy jej wykonywania, ale pozwala dokładnie poznać działanie trenowanej techniki.
Trening bywa dzielony na dwie części: techniczną i kondycyjną (jeśli występuje część kondycyjna, ma ona miejsce podczas ostatnich kilku minut zajęć). Część kondycyjna polega na wykonywaniu konkretnej techniki - najczęściej rzutu - na tempo, które jest dyktowane przez osobę prowadzącą trening aikido. Część kondycyjna treningu ma na celu przygotowanie do egzaminu, na którym techniki należy wykonywać w dość szybkim tempie. Im wyższy stopień, tym więcej techik do wykonania, a więc dłuższy egzamin.
Trening aikido kończy się ukłonem w siadzie seiza w kierunku gaku, a następnie w kierunku osoby prowadzącej zajęcia. Tori - osoba broniąca się
Bycie tori ma za zadanie nauczenie, jak zneutralizować atak przy pomocy techniki aikido, kontroli nad ciałami: swoim i partnera, oraz jak pozbawić napastnika równowagi. Tutaj sprawa jest prosta, gdyż wszyscy skupiają się na nauce samoobrony i każdy wkłada sporo zaangażowania w wykonywanie technik aikido.
Uke - osoba atakująca
Zadaniem uke jest przeprowadzenie uczciwego i zdecydowanego ataku, ochrona siebie przez odpowiednie ułożenie ciała do upadku oraz nauka techniki aikido poprzez pokaznie sposobu w jaki uke jest pozbawiany równowagi i w jaki sposób działa na niego stosowana technika aikido. Niestety istnieje grupa osób, traktująca po macoszemu ten element treningu. Jeśli nie atakujemy - zmuszając broniącego się do koncentracji i "podkładamy się" bezmyślnie nawet, gdy technika jest wykonywana źle - powodujemy, że tori się nie uczy i nie rozwija swoich umiejętności. Oczywiście szybkość i siłę z jaką atakujemy należy dostosować do umiejętności osoby z którą ćwiczymy.
Sugestia dla osób początkujących
Jeśli na treningu obecne są osoby zaawansowane, to należy z nimi ćwiczyć. Osoba zaawansowana posiada już pewien zasób wiedzy, a więc może podpowiedzieć, jak należy wykonać technikę aikido.

stat4u kluby aikido inne sitemap