YOSHINKAN


Jednym z najbardziej wyróżniających się uczniów Ueshiby był

Soke Gozo Shioda

, który założył

Yoshinkan

Aikido

. Przyczynił się w wielkim stopniu do doprowadzenia do popularności, którym aikido się cieszy od końca wojny.

Soke Gozo Shioda

urodził się w 1915, był synem sławnego lekarza. Od wieku 18 lat studiował

aikido

u Ueshiby, założyciela

aikido

. Przez okres ośmiu lat poświęcił się praktyce

aikido

i w rezultacie sam rozwinął i w końcu opanował sztukę. Nawet jako student okazywał jednoznaczną technikę i nadzwyczajny wigor, który okazał w późniejszych latach swojego życia.

Yoshinkan

Aikido

było jako pierwsze nauczane w Tsukado Hachiman,w okolicach Tokyo, i stamtąd rozeszło się do Yoyogi, Koganei, i wreszcie do Kamiochiai, Shinjuku, gdzie dzisiejsze Honbu Dojo rezyduje.Istnieje przynajmniej 100 szkół

Yoshinkan

Aikido

w całej Japonii, sztuka ta jest też praktykowana w wielu innych krajach. Dostojnicy , którzy odwiedzali honbu dojo to Robert Kennedy i jego żona w 1962, księżniczka Anglii Aleksandraw 1962 i książę Japonii Hironomiya w 1987. Oni wszyscy spotkali Gozo Shiodę i przypatrywali się jego demonstracjom.
Jednak mimo stopniowego wzrostu w członkostwie, organizacja pozostała niewielka. Planowanie i zarządzanie stało się trudne dlatego podjęto decyzję aby przekształcić się w fundację. Celem stało się tworzenie funduszy z pożytkiem dla młodych ludzi. W 1989,

Soke Gozo Shioda

z pomocą Dr. Freda Haynes'a i Marka Bakera, zaczęli pracować nad stworzeniem Międzynarodowej Federacji

Yoshinkan

Aikido

(International

Yoshinkan

Aikido

Federation, IYAF ). Powstała bezpośrednia potrzeba, ponieważ federacja jako hierarchiczna struktura Yoshinkanu w każdym kraju stwarzała zastój. Przez stworzenie federacji, hombu dojo mogło wyznaczać instruktorów bezpośrednio. Ci instruktorzy mogli mieć bezpośredni kontakt z honbu dojo, wzmacniając związek pomiędzy poszczególnymi członkami i hombu dojo zachowując płynność informacji.