YOSHINKAN
Jednym z najbardziej wyróżniających się uczniów Ueshiby był Soke Gozo Shioda, który założył Yoshinkan Aikido. Przyczynił się w wielkim stopniu do doprowadzenia do popularności, którym aikido się cieszy od końca wojny. Soke Gozo Shioda urodził się w 1915, był synem sławnego lekarza. Od wieku 18 lat studiował aikido u Ueshiby, założyciela aikido. Przez okres ośmiu lat poświęcił się praktyce aikido i w rezultacie sam rozwinął i w końcu opanował sztukę. Nawet jako student okazywał jednoznaczną technikę i nadzwyczajny wigor, który okazał w późniejszych latach swojego życia.
Yoshinkan Aikido było jako pierwsze nauczane w Tsukado Hachiman,w okolicach Tokyo, i stamtąd rozeszło się do Yoyogi, Koganei, i wreszcie do Kamiochiai, Shinjuku, gdzie dzisiejsze Honbu Dojo rezyduje.Istnieje przynajmniej 100 szkół Yoshinkan Aikido w całej Japonii, sztuka ta jest też praktykowana w wielu innych krajach. Dostojnicy , którzy odwiedzali honbu dojo to Robert Kennedy i jego żona w 1962, księżniczka Anglii Aleksandraw 1962 i książę Japonii Hironomiya w 1987. Oni wszyscy spotkali Gozo Shiodę i przypatrywali się jego demonstracjom.
Jednak mimo stopniowego wzrostu w członkostwie, organizacja pozostała niewielka. Planowanie i zarządzanie stało się trudne dlatego podjęto decyzję aby przekształcić się w fundację. Celem stało się tworzenie funduszy z pożytkiem dla młodych ludzi. W 1989, Soke Gozo Shioda z pomocą Dr. Freda Haynes'a i Marka Bakera, zaczęli pracować nad stworzeniem Międzynarodowej Federacji Yoshinkan Aikido (International Yoshinkan Aikido Federation, IYAF ). Powstała bezpośrednia potrzeba, ponieważ federacja jako hierarchiczna struktura Yoshinkanu w każdym kraju stwarzała zastój. Przez stworzenie federacji, hombu dojo mogło wyznaczać instruktorów bezpośrednio. Ci instruktorzy mogli mieć bezpośredni kontakt z honbu dojo, wzmacniając związek pomiędzy poszczególnymi członkami i hombu dojo zachowując płynność informacji.

stat4u kluby aikido inne sitemap