AIKIKAI
Fundacja Aikikai jest oryginalną organizacją związaną z japońską sztuką walki aikido, oficjalnie uznaną przez rząd japoński w roku 1940. Zgodnie z własnymi deklaracjami jest to organizacja założona w celu przechowywania i promocji ideałów prawdziwego aikido, stworzonych przez Założyciela. (...) jest nadrzędną organizacją służącą rozwojowi i propagowaniu akikdo na świecie. Aikikai jest często określana jako parasol dla organizacji narodowych oraz innych organizacji aikido. Siedziba główna, Aikikai Hombu Dojo, znajduje się w Tokio. Swoją misję realizuje m.in. poprzez delegowanie instruktorów z Hombu Dojo do krajów na całym świecie.
Po śmierci Kisshomaru Ueshiby (syna i bezpośredniego następcy Morihei Ueshiby), kierownictwo ogranizacji przejął wnuk Założyciela, Moriteru Ueshiba, który kieruje nią do dnia dzisiejszego. System, w którym spadkobiercą szkoły sztuk walki powinien być syn, rodzony lub adoptowany w celu sukcesji, był powszechny w tradycyjnych szkołach sztuk walki (koryu budo).
Aikikai jest czasami określane jako styl aikido, lecz nie jest to poprawne. W ramach Aikikai można spotkać odmiany aikido bardzo różniące się między sobą technicznie. Każdy z uczniów Morihei Ueshiby miał własną interpretację jego sztuki, w wielu przypadkach wzbogaconą innymi wpływami. Jest to widoczne w dużej różnorodności technicznej wewnątrz organizacji.

stat4u kluby aikido inne sitemap