Motywacja jest tym, co nas popycha i skłania do podejmowania trudu i wysiłku. Różne są rodzaje motywacji, np.: wymierna nagroda, czyjeś uznanie, możliwość pochwalenia się posiadaniem stopnia aikido, podziw innych osób, pozbycie się kompleksów, chęć udowodnienia czegoś sobie lub komuś, satysfakcja z osiągnięć oraz dążenie do perfekcji.
Trening aikido
Trening aikido, tak jak każdej innej sztuki walki bądź sportu, wymaga czasu. Problem polega na tym, że aby opanować technikę aikido, należy ją powtarzać wielokrotnie. Pisząc: wielokrotnie, mam na myśli dziesiątki tysięcy powtórzeń każdego ruchu, ćwiczenia i techniki aikido z pełnym zaangażowaniem i koncetracją. Początkowo ćwiczymy z zapałem, ale mniej więcej po roku odczuwamy zmęczenie psychiczne i stagnację rozwoju umiejętności. Tracimy entuzjazm i chęć do dalszego wysiłku.
Jak sobie radzić ze zniechęceniem?
Jako pierwsze pojawia się marzenie aby stać się lepszym, mądrzejszym i sprawniejszym, aby rozwijać się sprawnościowo i umysłowo.
Kolejną istotną sprawą jest świadomość, że bez pracy i wysiłku nie osiągniemy więcej niż inni. Nie wystarczy zapisać się do klubu, opłacić składkę i bywać na treningach raz lub dwa razy w tygodniu. Potrzebna jest praktyka i głębokie zaangażowanie w trening aikido.
Po trzecie: należy być otwartym na filozofię zawartą w aikido. Wiele osób po kilku miesiącach ćwiczeń zaczyna negować techniki aikido, twierdząc, że napastnik może łatwo wyrwać się bądź zablokować technikę. Nie biorą pod uwagę, że na poziomie początkującym wykonanie techniki aikido trwa kilkanaście sekund, a na poziomie zaawansowanym lub mistrzowskim trwa dwie, trzy sekundy, a nawet krócej.
Kolejną sprawą jest to, że aikido balansuje na krawędzi absurdu, który brzmi: nie chodzi o to by wygrać, lecz o to by nie przegrać. Trening aikido powoduje zmiany w psychice, ucząc tolerancji, pogodnej wyrozumiałości i pozbawia agresji.
W wielu dziedzinach człowiek dąży do perfekcji. Podobnie w sztukach walki, ale osiągnięcie perfekcji w sztukach walki jest trudniejsze niż w innych sferach życia. Zawsze można poprawić jakiś szczegół, dzięki czemu wykonanie techniki aikido staje się płynniejsze i powoduje zaangażowanie mniejszej ilości siły. Ćwicząc z wieloma osobami trzeba nauczyć się, jak wykonywać każdą z technik aikido w zależności od osoby, z którą walczymy. Każdy człowiek jest indywidualnością. Każdy jest innego wzrostu, ma inną wagę, odmienną gibkość i ruchomość stawów. Dlatego należy nauczyć się wykonania techniki aikido dostosowując ją do napastnika. Technik są tysiące, podobnie jak ludzi, z którymi możemy spotkać się na macie. Jeśli weźniemy to pod uwagę, motywację mamy zapewnioną na dziesiątki lat...

stat4u kluby aikido inne sitemap