Aikido jest sztuką walki polegającą na dynamicznym przemieszczaniu ciał z wykorzystaniem dźwigni na stawy ; nadgarstek , łokieć i bark. Szybkość poruszeń i wielkość mas są w dużej dysproporcji z mechaniczną wytrzymałością stawów. Prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji jest realne i każdy ćwiczący ma własną listę urazów i kontuzji. Zagadnienie zapobiegania poważnym urazom jest pierwszorzędnej wagi.
Oto kilka przyczyn powstawania kontuzji.
Pierwszą z nich jest małe zaangażowanie w trening. Wiele osób zamiast ćwiczyć w skupieniu obserwując zachowanie uke jest rozkojarzonych i łatwo wtedy przegapić sygnał o niebezpieczeństwie kontuzji
Następną przyczyną są spóźnienia gdyż wejście na matę powoduje u ćwiczących utratę koncentracji bo zamiast ćwiczyć patrzą kto przyszedł.
Wśród przyczyn natury technicznej najistotniejsze jest niecierpliwe i przedwczesne dążenie do praktycznej skuteczności. Słabo skoordynowany i niedostatecznie zaawansowany zawodnik ma wiele problemów z panowaniem nad własnym ciałem. Skuteczność pragnie uzyskać więc nie przez technikę, lecz siłę. Nadużywanie siły jest bardzo niebezpieczne gdyż partner nie stawia oporu a wręcz poddaje się technice i co za tym idzie powierza tori swoje zdrowie. Najcięższe kontuzje u zaawansowanych powodują początkujący.
Kilka rad które warto znać i ich przestrzegać:
Bądź cierpliwy - pośpiech jest antytezą aikido. Jeśli nudzi Cię lub nuży rozważ zmianę sportu bo aikido wymaga dużej cierpliwości i olbrzymiej wytrwałości. Technikę wykonuj z prędkością na którą pozwalają umiejętności Twoje i uke. Jeśli prędkość uniemożliwia Ci kontrolę własnego ciała to nad uke na pewno nie będziesz panować. Brak precyzji prowadzi do błędów zły uchwyt zły rzut w efekcie bolesna dźwignia i fatalny upadek partnera. Uke musi mieć czas by się ustawić do upadku. Partnera nie wolno odrzucać w drugi kąt sali. Technikę należy wykonywać płynnie sprowadzając go na matę a nie ciskając nim, a w razie potrzeby nawet podtrzymać i asekurować przed upadkiem. Niedopuszczalne są niespodzianki tzn ataki i techniki nie ustalone przed rozpoczęciem ćwiczenia.
Mata nie jest poligonem doświadczalnym przed ulicznym sprawdzianem wiec testowanie jak bolesna jest dana technika bądź dźwignia jest niedopuszczalne.
Troska o partnera jest w aikido nie tylko skutkiem etycznych założeń tej sztuki walki, ale wręcz koniecznością praktyczną. Należy pamiętać że rzucający za chwilę będzie rzucanym. Na macie trzeba dbać o partnera i okazywać troskę o niego by mógł Ci odpłacić tym samym.

stat4u kluby aikido inne sitemap