Sztuki walki
Czym dzisiaj są sztuki walki? W świecie współczenym sztuki walki są ucywilizowaną i często usportowioną formą swych pierwowzorów. Dawniej, kiedy walka wręcz była jedynym sposobem rozwiązania konfliktu, jej celem była eliminacja przeciwnika przez okaleczenie bądź zabicie go.
U podstaw aikido leżą sumo i jujitsu, czyli sztuki walki, które opierają się na wytrąceniu przeciwnika z równowagi. Ta sama zasada obowiązuje w aikido.
Sumo
Już widzę ten uśmiech... Sumo sztuką walki?! Kilkudziesięciu facetów - każdy ważący ponad 120 kg - uderzających siebie nawzajem otwartymi dłońmi. Odchudźmy ich do przeciętnej wagi 70 kg, otwartą dłoń zaciśnijmy w pięść i dodajmy podcięcia i rzuty, którymi łamano kości i powodowano zwichnięcia stawów, dodajmy kopnięcia w krocze i w staw kolanowy... Takie sumo było kiedyś.
Jujitsu
Jujitsu powstało z powodu potrzeby przeżycia starcia przeciwko lancy. Prosty żołnierz był uzbrojony w lancę i nóż, gdyż miecz był narzędziem drogim i eksluzywnym. Lancę często tracono w bitewnym rozgardiaszu. Po jej utracie, jedyną szansą na przeżycie była walka wręcz oparta na szybkości, zręczności, umiejętności pozbawienia przeciwnika równowagi oraz umiejętności wykorzystania jego impetu. Dzięki medycynie poznano mechanikę stawów, na podstawie tej wiedzy opracowano rzuty wykonywane na tzw. małe stawy np. nadgarstki.
Aikido
Aikido czerpiąc między innymi z powyższych sztuk walki, opiera się na zasadzie unikania starcia. W aikido należy minąć siłę i impet przeciwnika, wykorzystując je przeciwko niemu, wytrącając go z równowagi.
Aikido jest uważane za niezwykle trudną sztukę walki, gdyż wymaga zgrania dwóch ciał będących w ruchu. Jeśli poruszymy się za wcześnie, to przeciwnik będzie mógł zmienić kierunek ataku - przecież nie atakuje na oślep! Jeśli poruruszymy się zbyt późno, nie zdołamy uniknąć ataku - efekt jest oczywisty.
Aikido zostało opracowane tak, by móc się obronić przed wieloma przeciwnikami, zgodnie z zasadą: jeden rodzaj ataku - wiele technik obrony oraz wiele rodzajów ataku - jedna technika.
Piękno aikido tkwi w płynnym zgraniu ruchu dwóch ciał, które w początkowej fazie zmierzają w różnych kierunkach.
Ważną rzeczą jest także strona moralna. W aikido przeciwnik nie jest wrogiem, którego należy zniszczyc, tylko osobą która pobłądziła.

stat4u kluby aikido inne sitemap